COOGEE PAVILLION
5 minuter med taxi från Bondi ligger Coogee och Coogee Pavillion. Kanske den mest picture perfect restaurangen på hela kusten. Stort och härligt, genomtänkt. 100% summer beach vibes. Vi åt en fantastisk Burratasallad med melon, delade en pizza och drack drinkar på takterassen tills solen gick ner. Är man inte 67år gammal kanske man stannar till att after-beachen drar igång på riktigt.
Coogee Pavillion
AMEX OPEN AIR CINEMA – BONDI
Bland det mysigaste jag har gjort. Ett mail från Amex trillade ner i inboxen några veckor innan avfärd. Jag bokade biljetter innan jag hann blinka. Vi fick platser i loungen på en liten mysig bakgård till Bondi Pavillion, blev serverade vin, pizza, popcorn och glass innan filmen ens hade börjat. Solen gick ner, vi kröp ner i stora puffar och drog filtar över oss. Klar himmel och 23grader. Jag somnade som en bebis innan introt. Hela grejen med Amex och life hacks hittar ni HÄR.
Open air cinemas – Amex
ICEBURG SWIM CLUB
Ångrat i 12 år att jag inte va här sist jag va på Bondi. Kostade inte mer än 60 kronor för en turist att f ha tillgång till vitmålade klippor och kristallklart saltbad. Det va inte lov att ta med kameror in så fick smyga runt med mobilen för att fånga lite snaps.
Iceburg, Bondi
Läs mer om en italiensk pärla på Bondi HÄR eller om mina bästa frukosttips HÄR.
Hej Louise!
Härligt att få följa din blogg! Jag heter Michaela Kullberg och studerar till resekonsult. Är igång att skriva mitt examensarbete som handlar om influencers och samarbete med svenska företag i resebranschen. Jag hade nyligen ett möte med Lina Eklund på Resia, och hon nämnde bland annat dig som samarbetspartner. Jag vore väldigt tacksam om du kunde avsätta 2 min för att svara på min enkät 🙂
https://sv.surveymonkey.com/r/G3F5GMC
Tack så mycket!
GillaGilla