
Recept rakt av kapat från Linn Utbult. Blir alltid väldigt sugen på att baka när jag ser hennes mästerverk. Får hybris tror att jag är Zlatan i bagarmössa. Så här blev det:
DETTA BEHÖVER DU TILL KAKAN:
2 dl ljust mucovadosocker
½ dl strösocker
150 g rumsvarmt smör
2 st ägg
3 ½ dl vetemjöl
½ tsk salt
2 tsk bakpulver
2 tsk malen ingefära
3 msk kanel
2 tsk mortlad kardemumma
½ tsk malen nejlika
1 dl lingon
1 dl gräddfil
Rumsvarmt smör och kanelsocker till formen
DETTA BEHÖVER DU TILL FROSTING:
200 g naturell färskost
½ dl vispgrädde 50g
1 dl florsocker 60g
3 msk färskpressad apelsinjuice
½ st zest från apelsin
DETTA BEHÖVER DU TILL GRANERING:
Frysta lingon
Mortlad Polka
Riven Apelsinskal


SÅ HÄR GÖR DU:
Sätt ugnen på 175 grader varmluft, smöra och bröa sockerkaksformen. Vispa smör, muscovadosocker och vanligt socker poröst i minst fem minuter med elvisp. Tillsätt ett ägg i taget och vispa någon minut till. Blanda ihop alla torra ingredienser och sikta ner i äggsmeten. Vänd försiktigt runt tills allt är väl blandat. Vänd försiktigt ner lingonsylt och yoghurt, blanda väl och häll upp i formen. Grädda i nedre delen av ugnen i cirka 45 minuter, låt svalna upp å ner på ett bakplåtspapper. Annars fastnar kakan lätt i underlaget.
Vispa ihop alla ingredienser till din frosting med elvisp, vispa tills den blivit fast och krämig. Smaka eventuellt av med mer apelsinjuice. Lägg upp kakan på ett fat och spritsa på rikligt med frosting, garnera med färska lingon, polkakross och apelsinskal. (Recept signerat Linn Utbult)

Ping: FÖRSTA ADVENT, GRAVID-CRAVINGS & THE HOLIDAY VIBE | LOUISE JOHANNESSON